Ese Per Jeten Time

As vetë s'e di pse shkova. Liri Mazelli 35 vjeç dhe vajzae saj 10 vjeçe u përcollën mesditën e kësaj të hëne për në banesën e fundit, ndërsa tre fëmijët e tjerë të Liries do të mund të rriten pa nënë. Ajo ESHTE njeriu me i mrekullueshem i kesaj bote dhe KURRE ne kte bote sdo te kete njeri si ajo me ne kete bote. Merret edhe me ese dhe vëzhgime letrare. Kur drejtuesi i grupit filloi të mësonte nga Bibla, u shtanga krejt. Thaçi: Në ese kam shkruar si kam kursyer në jetën time. te dua se endrat poezite per ty jane. — Vinsent Van Gog Frika i solli zotat në botë. Ti nuk mund të më tregosh mua që e kam gabim. Une e kam pesuar ne familjen time semundjen e tmerreshme qe i mori jeten bashkeshortes dhe pesha qe ndjeva kur lexova per kete grua ishte shpirterisht e paperballueshme. Shpirt të ndriçuar. Por pjesa e mirë është se e vendos vetë se. Kam pasur shumë dëshira, kam pasur qejf të bëhem këngëtare, kam kënduar këngë popullore, kam pasur qejf të bëhem aktore, kam qenë shumë fëmijë i shkathët…më ka pëlqyer të vishem, të mbahem dhe bëj shumë trajtime, me vezë, me mjaltë, sodë…edhe flokëve. Ata me thane qe te mos kthehesha me tek ai. Ju lutem a mund te shkruani nje ese per gjith jeten. Unë dua vetëm që të kem atë afër. U ktheva në shtepinë time. Ata mendojne gjithashtu se jam dembele, kjo duket ne sorollatjen time kur ulem per te mbaruar detyrat e shtepise. * * * Syt e tu te zi jan shekuj per mua mos mendo e dashur se ste kam hharrua * * *. - I shoh të gjitha pikturat e botës në sytë e tu, sepse ti je e vetmja që mund të pikturosh dashurinë në zemrën time. e ka qëndisur këtë ese (pa egon e një. Dhe jo sepse unë të doja pak; unë të dua njësoj me dëlirësinë dhe zjarrin e shpirtit si gjithë nënat i duan fëmijët e tyre. Në një kënd të bibliotekës time, aty ku është dhe romani “Vdekja më vjen prej syve të tillë”, kam ngjitur dhe një krah shqiponje. Atdheu eshte vendi ku ti ke thene fjalen nene dhe ke hedhur hapat e pare. Anen dhe Xhulin i kam njohur ne klasen e trete kur u transferova ne shkollen "Vasil Ziu". Isha kurioze te dija si i ndryshoi jeta autorit , pasi edhe une kisha nevoje per ndryshim ne jeten time. Shpresoj që një ditë unë do të jem gjysma e nënës që ke qenë ti për mua. VLERËSIMI I VARFËRISË NË KOSOVË Promovim i Mundësisë, Sigurisë, dhe Pjesëmarrjes për të Gjithë Njësia e Reduktimit të Varfërisë dhe Menaxhimit Ekonomik Regjioni i Evropës dhe Azisë Qëndrore Dokument i Bankës Botërore. Isha keq dhe kisha rënë në peshë. Ajo akuzohet për tentim vrasje. Në këtë mënyrë nuk do të më duhet të largohem përfundimisht nga qyteti im dhe në të njëjtën kohë të provoj të jetoj dhe diku tjetër. Pershendetje per te gjithe stafin tuaj dhe lexues te ketij grupi qe ofron ndihme per secilin. audio All Audio latest This Just In Grateful Dead Netlabels Old Time Radio 78 RPMs and Cylinder Recordings. Kur linde ti binte shi…nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur. “Ky është pa dyshim fjalimi më i rëndë në jetën time. Duke ditur ligjin e tërheqjes, doja ta vija në përdorim dhe të shihja çfarë do të ndodhte. në jetën time se e kam dashur shumë atë por nuk ia kam shprehur dashurinë time asnjëherë dhe tash ndihem fajtore. që jo vetëm e ka mohuar Per ëndinë me mendje, por i ka rezistuar edhe me zemër, deri aty sa ndërgjegjja e tij është mpirë. - I shoh të gjitha pikturat e botës në sytë e tu, sepse ti je e vetmja që mund të pikturosh dashurinë në zemrën time. Shpesh harrojme se sa e sa minuta ikin e treten pertej ne oqeanin e pafund te marramendjes, dhe harrojme se po harxhojme dite e dite te tera qe njerezit luten me shpirt ti kene e tju rikthehen. (3) Do preferoja me mire…hey Qe te behesha tradhetarhey Dhe te shkoja me nje tjeter grua Keshtu ti do me vije nga mbrapa. Mallin dhe dashurinë për familjen, vendlindjen, atdheun e tij ai e kishte ngulitur thell në shpirt dhe gjithnjë mendonte që një ditë të kthehej përsëri për të jetuar dhe kontribuar mu aty në vendlindjen e tij Hotël të cilën e kishte dashur shumë, sepse këtë e kishte synim kryesor se gjëja më e shtrenjtë nga vetvetja duhej ti falej vendlindjes, atdheut dhe lirisë, kështu. e ka qëndisur këtë ese (pa egon e një. Ne djall te veje endrra dhe jeta Amerikane. Ne kete teme do mundim ta paraqesim krijimtarine tone, me perkatesisht esete. Shpejt pas kësaj ajo erdhi me biçikletë në shtëpinë time që të fillonim një studim biblik. Motivimi për të lëvizur, ndryshon nga një njëri tek tjetri. Gëzim Ajgeraj www. Po kjo eshte thjesht e verteta dhe vetem e verteta ime qe betohem ne jeten e te dyja vajzave te mia, s’kam pasur as gisht ne ndonje favorizim prostitucioni apo rrembim personi, as dijeni per nje gjyq te tere te bere pa pranine time. Është një problem midis të dyve që krijon hapësirë për personin e tretë. Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. "Të gjithë ju keni bërë një ndikim pozitiv në jetën time dhe shpresoj e lutem që bota jonë të vazhdojë të kuptojë më mirë se pranimi dhe toleranca janë virtyt që nuk mund t'i kemi kurrë. Unë dua vetëm që të kem atë afër. There's a new YouTube Music web player for desktop! Working No thanks Check it out. Me ate do te gezosh, do te qash e do te qeshesh, do te lindesh e do te rritesh femije… Eja, pra, o bir, o merre zemren time se ta jap me gjithe shpirt. - Nderi im është jeta ime dhe të dyja janë bashkë. Lyrics to 'Me Fjale Te Vogla' by Flori Mumajesi. Ai u kënaq dhe hapi duart të më hidhej në qafë, por derdhi zhurmshëm kafen time të mbetur dhe gotën e ujit, gjë që u pasua nga dhjetërat e shikimeve të klientëve të tjerë ulur në bar. Ca shkronja përbëjnë jetën time. Im atë nuk ka vdekur. Shummm Shummm Urime per ty. E vetmja qenie e sinqerte ne tere jeten time. Magjepsja e së pakrahasueshmes Josephine Kindle ndez një zjarr dhe një flakë të pashuar në zemrën time". mp3: Motrat Duhani & Jetoni Vogel - Si bombon. Kodragjini, Eh! Ç'të them unë për jetën time? Shiko më shumë nga Ese Dhe Projekte Per Studentet në Facebook. Eci me dore, Jetoj mbi flete, Yjet janë miqtë e mi, E meloditë kolege. Muajt, vitet kalonin dhe unë, përlotur, rendja si i marrë për pakëz dashuri. Jane njerezit me besnike qe un kam pasur fatin ti njoh ,karakteri i tyre nuk pershkruhet me fjale jan shume te embela shume te qeta ,nese gjendem nen pranine e tyre mendoj qe mua me ndodh mrekullia me e madhe ne. Isha keq dhe kisha rënë në peshë. Aty kemi femijerine tone, lodrat tona, shoket dhe shoqet tona. per heren e pare ne jeten time. Adelina Pjetri - Dashuria Për Nënën Time. Ne jeten time kam mesuar, Se jo gjithmone je fitimtar. Tani kohen e fundit e bame fotografine e klases te gjithe ishin te lumtur. per heren e pare ne jeten time. Nuk mjafton vetem ta duash ate, por edhe te punosh e luftosh per te. per te qeshur me ben gjithmon se keshtu eshte shoqeria jon. Në betejë Pranë nje sofre te vjeter, të cilen kush e di sa vjet e kishte fshatari , qendronim pesë shokë. Nuk e kam ditur kurrë këtë gjë. Kohë më parë kishte shkruar “I made that bitch famous” (e bëra atë lavire të famshme), ndërsa tash ai shkruan se: “Si çdo gjë tjetër në jetën time, ti mund ta kesh atë vajzë, kur unë të kem përfunduar punë”. Së fundi, unë falënderoj tre dashuritë e jetës time, bashkëshortin tim Adrian dhe dy fëmijët e mi, Klei dhe Mirel, pa mbështetjen e tyre mendore dhe ndihmën teknike, sidomos në fund të këtij projekti, kjo punë nuk do të kishte përfunduar në kohë. Ese per jeten A e ke keni ven re , se shpesh e humbim sensin e kohes. djalii qe jap jeten per ty dhe gjith jeten time je e vetmja femer qe te perulem deh para teje bie posht krenaria ime …je ajo e cila mund te zesh vendin ek ujtdo por je dhe ajo qe vendin tend se ze dot askush ne jeten time. Shpirt të ndriçuar. Ata mendojne gjithashtu se jam dembele, kjo duket ne sorollatjen time kur ulem per te mbaruar detyrat e shtepise. - Dielli është jorgani i te varfërit. “Teksa ai vizatonte dhe le-xonte nga shkrimet e shenjta, unë mësova se si të jem një. Eshte e pabesushme qe mund te ekzistojne kafshe kaq te medha. Kur ishte në moshën 2 vjeçare, në vitin 1953, babai i tij Kolë Çekaj për ti shpëtuar dënimit me vdekje arratiset dhe vendoset në Amerikë. Atyre dy qenieve ideale qe sa te kemi fryme do i duam dhe do jetojme me imazhin e tyre si gjene me te shtrenjte ne jeten tone! Ftoj gjithe ato qe ndjejne te shkruajne dicka per prinderit e tyre ne kete teme,. Sa shume kemi per t'ju thene atyre qe na dhane jeten, atyre qe cdo moment na ushqejne dhe na mbushin me dashuri. Po pres, me ma thonë një fjalë Me ma shkrujt një tekst Gabimisht me ma dergu me gjet pretekst Kur e ke ti një arsye te vërtet Se për ty nga ana tjetër dikush pret Me ja thonë diçka sado e ftohte të jet S'do mërzitem duke prit sa fryme te kem Te betohem s'do shkaktoj asnjë problem Me. Edhe sikur t’i kisha te gjitha qe permenda me lart,po edhe sikur te kisha jeten perfekte atje ku deshiroj,zemra ime do te qendronte gjithmone ne Shqiperi,e kjo per njerezit e familjes time. M´u rrengjeth krejt trupi. Our community is built on the belief that poetry is a powerful form of creative self expression and that each person deserves to share their own personal message with the world. - Njeriu që ka shumë të flasë me veten, u largohet bisedave me të tjerët. – Muhammed Ibn Abdullah (paqja qoftë mbi të) Në lidhjet familjare, dashuria në të vërtetë shqiptohet “K. Njësoj ka vepruar edhe së fundi, përmes një postimi në InstaStory ajo ka kujtuar babain e ndjerë me rastin e tetë vjetorit të vdekjes. Një besim i madh ekziston edhe mes meje dhe nënës time, e cila është sakrifikuar gjithmonë që të më lehtësojë çdo mendim e veprim. Kjo është e gjithë shpresa ime, ngushëllimi im!. 26 herë më është besuar goditja e fitores dhe e kam humbur. Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te. Fëmijëria ime nuk ka qenë si ajo e të gjithë fëmijëve të tjerë, arsyeja e parë është se familja ime ka pasur shumë probleme ekonomike, erdhi një kohë që babai dhe nëna ime u ndanë dhe mua më rriti gjyshja. Ka dhënë kontribut në ngjarje dhe manifestime të shumta kulturore që janë zhvilluar në komunën e Klinës dhe nëpër qendra të ndryshme shqiptare. Tregime nga Alesia Mema, studente Durrës. Sa i cuditshem eshte njeriu, kur ben dua, mendon se Allahu eshte afer. Ese per jeten A e ke keni ven re , se shpesh e humbim sensin e kohes. – Steve Jobs. Dje kam humbur personin me te rendesishem ne jeten time. Një pacient me dhimbje kronike, deklaroi për "Politico" vitin e kaluar se kjo substancë "e shpëtoi jetën time". Sa shume kemi per t'ju thene atyre qe na dhane jeten, atyre qe cdo moment na ushqejne dhe na mbushin me dashuri. “Do të jem përherë me ty…” Letra e Milada Horakovas për vajzën 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit Në datën 8 qershor 1950, nëntë muaj pas arrestimit nga policia sekrete çeke, nën dyshimin se kishte organizuar komplotin për përmbysjen e regjimit komunist, politikania socialiste 48-vjeçarja, Milada Horakova, u shpall fajtore për “tradhti të lartë”. Ulur një ditë dhjetori,. Mund të bëj fare mirë pa zotin si në jetën time ashtu dhe në pikturën time, por ajo pa të cilën nuk mund të bëj dot, kështu tek vuaj, është diçka më e madhe se ç'jam dhe vetë, që është jeta ime, fuqia për të krijuar. per nje foshnje te pafajshme vetem ne kete bote te mallkuar? Perse o Zot sme ndihmove? Perse jeten ti ma shkatarove? Tek ty kam humbur cdo besim Se ti ma vrave shpirtin tim. Kisha edhe nje dileme te abortoja apo te lindja femijen tim. Il velo dei matrimoni combinatiIn occasione del 25 novembre, "Giornata internazionale per l'eliminazione della violenza contro le donne" pubblichiamo un ampio stralcio del racconto della scrittrice albanese Fatime Kulli, scusandoci se non possiamo pubblicarlo interamente. Sic thote dhe Xhastin Biber "You should go and love. sq Matev është autor i përmbledhjeve të shumta me poezi e ese, shumë nga të cilat janë përkthyer në gjuhë të ndryshme Setimes en Matev was the author of numerous collections of poetry and essays, many of which were translated into various languages. Askush nuk mund ta mohon faktin se, dituria është fondament i fuqisë lëvizëse në shoqërinë njerëzore dhe parakusht themelor për suksese. Per here te pare ne jeten e tij, Frojdin e lane nervat ne perballje me kritiken. Arben Dreshaj - Nëna E Babai. Nën një shelg po qëndroja, Degët e tij seç lotonin, Unë rrija dhe mendoja. Dhe jo sepse unë të doja pak; unë të dua njësoj me dëlirësinë dhe zjarrin e shpirtit si gjithë nënat i duan fëmijët e tyre. - Di të vjedhë ai që di të fshehë. Kisha nderin që profesor Antonin ta kisha mik në shtëpine time, në Breg të Lanës, në Tiranë. Ne besojmë në punën ekipore dhe ju ftojmë të jeni pjesë e rrugëtimit tonë, i cili është rrugëtim i përbashkët për të ofruar më të mirën e mundshme për familjet tona. Por eshte edhe me veshtir per nje femij te pramoj humbej apo semurejn e nje prindi,se nese eshte e mundur dua te jap jeten time per te shpetuar babain time. Argjent, Albion, Gentian, Ylll, Edonis… ju arritet te shfaqni te unë kurajon dhe deshiren per te perballuar sfidat e se ardhmes. Te nderuar lexues, me shprese se historia ime do te pritet e qete, pa lot e dhimje, ju uroj suksese ne jeten dhe fatin tim mos e paste njeri, sepse vuajtjet qe kam kaluar zor se perballohen nga i gjalli. Unë i kam besimet e mia së bashku dhe si guxon ti të përpiqesh t'i ndryshosh ato!? Kjo është ajo në të cilën unë kam bazuar gjithë jetën time. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. E pra, duke kërkuar enigmën në botën time imagjinare, vura re se jeta kaloi pranë meje pa zë dhe cikli im do përfundojë dikur, diku, kur ajo do vazhdojë të ndjelli të tjerë tipa kureshtarë si unë, të cilët akoma se kanë kuptuar thelbin, pasi sapo kanë hyrë në rrethin vicioz. Ese Tema : Dashuria për dijen dhe jetën janë krahet e shpirtit për bëma të mëdha. Nuk habitem aspak per kete shkrim te mrekullueshem e mjafte profesional si analize, sepse: "Per nje njeri te madh gjithmone flet e shkruan me ndjeshmeri dhe vertetesi nje tjeter njeri i madh, ndryshe nuk mund te ndodh…", thote intelektuali gjenial Italian i kohes sone Umberto Eco. “7 maj ditëlindja e shoqes time, të dashurës time, të fejuarës time, të gruas time. BISEDË ME VETEN TIME. Faleminderit qe me rrite dhe me bere te qesh edhe kur me qahej. Kur i kerkuen fjalen e fundit ai tha: "Jam nji prift gjerman qe gjithejeten time ia kam kushtue popullit shqiptar. O ju që besuat, nëse keni dalë (prej vendlindjes) për hir të luftës për rrugën Time, duke kërkuar kënaqësinë Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan të vërtetën që u erdhi juve. Kam marre pjese ne evenimente te ndryshme, gje qe ka sjelle pervoja dhe njohje te reja ne jeten time. Komenti: nene ti je gjeja me e mir ne jeten time. “7 maj ditëlindja e shoqes time, të dashurës time, të fejuarës time, të gruas time. TE DUA shume. Një ngjarje jo e zakonshme ka tronditur Indinë veriore. Njësoj ka vepruar edhe së fundi, përmes një postimi në InstaStory ajo ka kujtuar babain e ndjerë me rastin e tetë vjetorit të vdekjes. Vertet ne do zhdukemi pa gjurme nga kjo toke, por te pakten ta bejme te rendesishme per ne vete. Ti me the "ne qofte se qan per jeten ,nuk ke per te qene e fundit,hajde bejme nje shetitje bashke per te marre fryme ne kete ajer te paster dhe pastaj do te te flas per dashurine" Me keto fjale qe me liruan ti me the ne te njejten kohe ato qe doja te degjoja prej kohesh,me keto fjale besimi qe akoma tingellojne ne koken time ti me ftove per. Ndjekja non-stop e pasurisë do t'ju shndërrojë në një qenie të ndrydhur, ashtu si mua. Aty kemi femijerine tone, lodrat tona, shoket dhe shoqet tona. Një pacient me dhimbje kronike, deklaroi për "Politico" vitin e kaluar se kjo substancë "e shpëtoi jetën time". Gjithë jetojmë në ëndërr, edhe pse të gjithë e dijmë se ato janë gënjeshtra. - I shoh të gjitha pikturat e botës në sytë e tu, sepse ti je e vetmja që mund të pikturosh dashurinë në zemrën time. Në moshën time, ngjarjet e vogla bëhen të mëdha, ato të mëdhatë zhbëhen e pikëllohen para pafuqisë për të ndalur kohën. Ca shkronja përbëjnë jetën time. Shpresoj që një ditë unë do të jem gjysma e nënës që ke qenë ti për mua. Thaçi: Në ese kam shkruar si kam kursyer në jetën time. Beatrix Ramosaj shumë herë është komentuar edhe për jetën private. Shpesh dëgjoj dihatjen time si të shtazësdhe po të më caktojnë në zanatin e kopshtaritnë oborre, ku shpirt më duhet t'u jap fijeve të … Më Shumë. Ne ditelindjen time te 18 me kishte blere nje byrzylyk flori, ndersa ne 20 vjetorin tim nje varese qe i mbaj ende ne trup. Natyrisht, që në këtë krizë morale dhe sociale nuk ndihem mirë, por nuk dorëzohem. Ë - Dieter F. Po pres, me ma thonë një fjalë Me ma shkrujt një tekst Gabimisht me ma dergu me gjet pretekst Kur e ke ti një arsye te vërtet Se për ty nga ana tjetër dikush pret Me ja thonë diçka sado e ftohte të jet S'do mërzitem duke prit sa fryme te kem Te betohem s'do shkaktoj asnjë problem Me. bazat dhe parimet e kontabilitetit: serafim tomovski: tetovË: 2005: praktikum pËr lËndËn bazat dhe parimet e kontabilitetit. ”‘Nena ime, falemnderit qe ishe gjithe keto vite me mua. Histori e jetes time. Ai ka qenë dora e djathtë e ministrisë, por me të ke mund të qash edhe hallin për çështje private”, tha ai. Dhe shumë pacientë janë të bindur që kura me të funksionon. Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne. Atyre dy qenieve ideale qe sa te kemi fryme do i duam dhe do jetojme me imazhin e tyre si gjene me te shtrenjte ne jeten tone! Ftoj gjithe ato qe ndjejne te shkruajne dicka per prinderit e tyre ne kete teme,. Charlie Laughton ka te ngjare te jete personi me i rendesishem ne jeten time. "Babi, unë kam ardhur këtu sepse në jetën time kam bërë shumë gabime. Hyrja juaj ne jeten time mori nje kuptim te ri, nje kuptim qe une sot jam krenar me te. Një shtëpi e bukur, nuk varet nga qelqurinat në bufe, por nga librat në bibliotekë. Gjithë jetën time kam jetuar këtu dhe kurrë s’kam provuar të jetojë diku tjetër. Thaçi: Në ese kam shkruar si kam kursyer në jetën time. Pikërisht në atë moment vendosa që nuk do të lejoja që ky fakt të më shkatërronte jetën. Faleminderit qe e mbush kete emer te madh ne jeten time - NENE. qe te puthja syte e tu te mbyllur. Shumë nga fansat e mi besnikë që kanë qëndruar pranë meje, në emër të dashurisë. Një nga këta fatzinj ishe edhe ti, Manush. Mos mendo se per ty poezia ime ka marre fund, sepse fundi nuk i vjen kurre edhe nese ty s te takoj askund. Në bibliotekën time është e gjithë vepra e eruditit të madh si filozof, shkrimtar, dramaturg, publicist, eseist, poelemist, kritikë arti, biblograf e kronist i klasit të parë. Natyrisht, që në këtë krizë morale dhe sociale nuk ndihem mirë, por nuk dorëzohem. Në pagjumësi, mund dhe nuk mund të thuhet se ka një “unë” që nuk arrin të bjerë në gjumë. te dua se vuaj pa ty. Per cudin time nuk u ndjeva ne siklet, perkundrazi, padashur me shpetoji nje buzeqeshje e vogel!-E pash qe po me shikoje nga pasqyra,vazhdoi, por mos u merakos, eshte normale ne moshen tende te eksitohesh me gjithcka qe sheh. Afirmacionet per kariere – Une jam kreativ/e, e/i talentuar, dhe e/i sukseshme – Puna ime ideale eshte duke hyre ne jetem time me lehtesi dhe dashuri – Une jam e/i forte dhe cfardo qellimi qe e bej ate do ta arrij. Ky portal mirëmbahet nga kompania "Dritajra Online". Zoti ekziston, por nuk ka aq fuqi sa t'i rregullojë gjërat në mënyrë të drejtë. Uchtdorf Njeriu duhet sjellë ndjeshëm dhe sjellshëm me fëmijët. O ju që besuat, nëse keni dalë (prej vendlindjes) për hir të luftës për rrugën Time, duke kërkuar kënaqësinë Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan të vërtetën që u erdhi juve. Faleminderit qe me rrite dhe me bere te qesh edhe kur me qahej. Iku per te mjeku nga dhimbja ndersa un bera gati rrobat e mia dhe shkova ne shtepin time. -Ne djall te veje grueja e letrave Amerikane!-dhe iu leshua me tere egesine mashkullore sikur ta kishte per here te pare-une ja ku e kam dashurine time paçka qe eshte ilegale ne Amerike por ne i kemi dy deshmitaret tone kryesor te legaizimit tone Donaldin dhe Danielen. Sa shume kemi per t'ju thene atyre qe na dhane jeten, atyre qe cdo moment na ushqejne dhe na mbushin me dashuri. I përshëndes me respekt ! Dhe me besimin se asgjë nuk ka humbur nga shpresa e tyre e as e imja. në jetën time se e kam dashur shumë atë por nuk ia kam shprehur dashurinë time asnjëherë dhe tash ndihem fajtore. "Ato nuk te mbulonin asgje. - Muhammed Ibn Abdullah (paqja qoftë mbi të) Në lidhjet familjare, dashuria në të vërtetë shqiptohet "K. Nganjëherë më duket se nuk jam gjë tjetër, veçse një shall që valëvitet në siluetën e reve, një simfoni ere, që fryj nëpër grunajat e trazuara, një rrjedhë që zbres nga lartësitë marramendëse të ujëvarave në Edenin e Premtuar. Ese: "Nëse humbet guximin atëherë ke humbur vetveten!" 1. Më kujtohet si sot edhe poezia e parë të cilën e kam shkruar dhe pikërisht ka qenë një poezi përkushtimi për mësuesen time që më mësoi të shkruaj dhe lexoj në gjuhën time amtare në abatare. Mos ki frik ,me tha, edhe pse bej batuta te tilla nuk do te beja kurre gje nese ty nuk te pelqen. Ndoshta me mesime disa nuk jane te mire. Shpesh dëgjoj dihatjen time si të shtazësdhe po të më caktojnë në zanatin e kopshtaritnë oborre, ku shpirt më duhet t’u jap fijeve të … Më Shumë. As vetë s'e di pse shkova. U tregova prinderve per te tere ate e po ndodhte me jeten time. Per fat te keq , ishte renqetherse ! Endrrat dhe dashuria per vendelindje eshte zhdukur!… Ishte zhdukur ndjenja humane! Kishte humbur ndergjegjeja, ska mbetur me krenari! Aty vrejta vetem kafshet qe nuk kishin ndryshuar! Kafshet qe po e ruajshin identitetin me besnikri ! Dhash respekt per to dhe mbetem me nje shpres …se?. Tani kohen e fundit e bame fotografine e klases te gjithe ishin te lumtur. Vëlla! Të betohem që nuk do ta humb shpresën, dhe do të ruaj të pastër shpirtin dhe zemrën time. The best range of English language courses for teens & adults to help you study in Malta at ESE language school in St. Alida Duka: Tashmë nuk jam më single, djali u rrit dhe nuk përzihet më me jetën time! Një këngëtare që ka fatin të ruajë trupin e kërcimtares gjithë jetën. Në moshën time 21 vjeçare, në një klub nate, u njoha me një vajzë me kombësi italiane. Stresi?Stresi eshte nje gjendje emocionale e tensionuar,nje gjendje shqetesuese e theksuar. Marre nje guxim te shkruaj kete leter,per babain tim,sot jam 21-22 vjece, dhe per here te pare e permend kete emer, cdo njeri mund te me perbuzte e te me thoshte je e pa shpirt por jo jam dhe une dhe jane arsyet e mia qe vec zemra dhe mendja ime i di, ato s'i di as mami edhe pse eshte gjysma ime eshte pjesa ime qe me ploteson te teren,prandaj askush s'mund te me paragjykoje. - Sikur të mund t'i bindja njerëzit të më frikësohen, me kënaqësi do t'i bindja të më duan. Në fund të orës së mësimit, mësuesi/ja vlerëson nxënësit që morën pjesë në orën e mësimit, nxit dhe nxënësit që ishin më pak aktivë. Ai ka qenë dora e djathtë e ministrisë, por me të ke mund të qash edhe hallin për çështje private”, tha ai. te dua se zemrat tani jam bashkuar. Ndikoi shume ne jeten time personale dhe pasi e lexova mua zemra mu prek. Ne faqen tone do te mund te gjeni muzik shqip, albachat, horoskop, lajmet e fundit si dhe shume argetim te ndryshem. Ese per jeten A e ke keni ven re , se shpesh e humbim sensin e kohes. Kemi kaluar kaq shumë vite dhe ti mami e meriton botën. Kisha edhe nje dileme te abortoja apo te lindja femijen tim. Më e zakonshme ishte dhimbja kronike, e pasuar nga pagjumësia, stresi dhe depresioni. O ju që besuat, nëse keni dalë (prej vendlindjes) për hir të luftës për rrugën Time, duke kërkuar kënaqësinë Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan të vërtetën që u erdhi juve. Një libër i mirë që jeton gjatë nuk ka çmim. Nganjëherë më duket se nuk jam gjë tjetër, veçse një shall që valëvitet në siluetën e reve, një simfoni ere, që fryj nëpër grunajat e trazuara, një rrjedhë që zbres nga lartësitë marramendëse të ujëvarave në Edenin e Premtuar. Komenti: nene ti je gjeja me e mir ne jeten time. Ata me thane qe te mos kthehesha me tek ai. Hajde zemer, ndiz flaken time Jepi mos ki frike, versul flaket e mia Provo te ndezesh natën. Ne fillim mesuam qe cdo gje te ndajmë, andaj dhe jeten e ndamë bashke. " (Kur'ani, Ali Imran - 104). -E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi. Uchtdorf Njeriu duhet sjellë ndjeshëm dhe sjellshëm me fëmijët. Ngjallja e kureshtjes të bën atraktive, por nëse ka ndodhur, është mëse normale. Ese per vjeshten,hartim per vjeshten,hartime per vjeshten,vjeshta hartim shqip,ese per stinen e vjeshtes,vjesha ese ne shqip,ese per vjeshten,vjeshta ese shqip,ese ne shqip vjeshta,hartime per vjeshten shqip,hartime vjeshta,ese ne shqip. Ketu mund te postoni vjersha, poezi dhe krijime te ndryshme per nenen. mp3: Mr Elvis & Er B ass & Baba L1 & Gazu - Cu boka. nËnË ti shkove n'tjetËr botË e kËtu mË le mua mË sun ta dËgjoi nga ti fjalËn bijË tË dua tË morri zoti ty moj nËnË e mË la mua pa ty. Kam lindur fukara, jam rritur e tillë dhe si e tillë, s'kam as turp as frikë. ESE-të e Gjozës, studimet e tij futen, depërtojnë, notojnë dhe përcillen gojë më. Endroj nje Engjul per tja falur zemren time. “Shoku im i ngushtë Eno! 28 Mars 1987 erdhe në jetën time dhe në jetën tonë…Shumë herë ta kam uruar këtë datë dhe shpresoj ta uroj edhe shumë e shumë herë…. Ditën e sotme janë ndarë edhe çmimet për titujt më të mirë. Komenti: nene ti je gjeja me e mir ne jeten time. Njësoj ka vepruar edhe së fundi, përmes një postimi në InstaStory ajo ka kujtuar babain e ndjerë me rastin e tetë vjetorit të vdekjes. Kam nje pyetje, unë qesh pa lidhje, pa nevoje madje aty ku nuk duhet te qesh fare. Momenti i hezitimit kaloi Dhe nuk kemi kohe te rrotullohemi ne balte: Duhet vetem te provojme, me e keqja mund te humbim Dashurine tone ne krahet e nje pirgu funeber Jepi zemer, ndiz flaken time Ti ke shkrepsin per shpirtin tim Dhe flakhedhesin per naten. Ne jemi kaq plot me atë që njohim që kur sfidohen, ne groposim tekat tona dhe shpesh mendojmë “Mos më trego diçka të re”. “Para shumë pak kohësh kam zbuluar për jetën time. Faleminderit qe me rrite dhe me bere te qesh edhe kur me qahej. Per motren time sapo u zgjova tek sa hapa syt me erdhen disa mendime thash te ulem dhe ti shkruaj per motren time disa vargje per ♥ time disa vargje Go to Home Per vellain le koken Per motren shkateroj Boten is on Facebook. Ajo c'ka më pëlqen është se do të kthehem në shtëpi në fundjava dhe në verë. Ollga, gruaja e një ndërtuesi shumë të pasur, ka pranuar të bëjë fotografi me mua para një prej tablove. Stresi si pa e kuptuar ne jete eshte normal dhe i nevojshem ne ate shkalle sa nuk ndikon ne kualitetin e shendetit dhe jetes. e ka qëndisur këtë ese (pa egon e një. eh,më saktë erdha në jetë,erdha në jetë nga dy njerëz të mrekullueshëm,nga një dashuri e pafundme dhe sot jam kjo që sheh cdo person tjetër,cdo njeri është i vecantë. Argjent, Albion, Gentian, Ylll, Edonis… ju arritet te shfaqni te unë kurajon dhe deshiren per te perballuar sfidat e se ardhmes. Sa shume kemi per t'ju thene atyre qe na dhane jeten, atyre qe cdo moment na ushqejne dhe na mbushin me dashuri. Gjeta llambën me vaj dhe e ndeza. Në bibliotekën time është e gjithë vepra e eruditit të madh si filozof, shkrimtar, dramaturg, publicist, eseist, poelemist, kritikë arti, biblograf e kronist i klasit të parë. Ai me beri te kuptoja se aktrimi eshte poezi, nje art qe perdor zerin, trupin, dhe shpirtin. [email protected] Kemi kaluar kaq shumë vite dhe ti mami e meriton botën. FALËNDERIME PËR MJEKUN E FAMILJES DR. Pastaj është kujdesur që t’i botojë me shumë dashuri në një libër me format tepër tërheqës e me ilustrime në çdo faqe, që të kënaqin e të nxitin edhe më shumë përfytyrimin. Per fat te keq , ishte renqetherse ! Endrrat dhe dashuria per vendelindje eshte zhdukur!… Ishte zhdukur ndjenja humane! Kishte humbur ndergjegjeja, ska mbetur me krenari! Aty vrejta vetem kafshet qe nuk kishin ndryshuar! Kafshet qe po e ruajshin identitetin me besnikri ! Dhash respekt per to dhe mbetem me nje shpres …se?. - Dielli është jorgani i te varfërit. - Kam qenë egoist në tërë jetën time, por vetëm në praktikë, kjo nuk ishte çështje parimi. Zoti na dha shqisat për të ndjerë dashurinë në zemrat e njerëzve, jo për të ndjerë iluzionet që sjell pasuria. Merret edhe me ese dhe vëzhgime letrare. Ilir Muharremi. Ne jemi VI-3 ne baran. I bëra pyetjet që ua kisha bërë shumë udhëheqësve fetarë. Me ate do te gezosh, do te qash e do te qeshesh, do te lindesh e do te rritesh femije… Eja, pra, o bir, o merre zemren time se ta jap me gjithe shpirt. Kjo është e gjithë shpresa ime, ngushëllimi im!. Unë nuk jam i zgjuar: “ajo” rri zgjuar. — Vinsent Van Gog Frika i solli zotat në botë. Po kjo eshte thjesht e verteta dhe vetem e verteta ime qe betohem ne jeten e te dyja vajzave te mia, s’kam pasur as gisht ne ndonje favorizim prostitucioni apo rrembim personi, as dijeni per nje gjyq te tere te bere pa pranine time. ! Sqarim: Jo te gjitha ato qe gjeni ketu jane te krijuar nga vete une, disa i kane derguar te tjere dhe disa jane te huazuara ose me sakte Copy-Paste nga diku tjeter. ESE FILOZOFIKE : "Subjektiviteti ne jeten e njeriut" "Neper dy pika kalon nje dhe vetem nje drejtez. “Po e shijoj shumë kohën time në këtë klub dhe, që nga dita e parë jam ndierë si i familjes këtu, falë tifozëve. - I shoh të gjitha pikturat e botës në sytë e tu, sepse ti je e vetmja që mund të pikturosh dashurinë në zemrën time. Vijmë në jetë si engjëj jo të kotë,vijmë në jetë si një shpirt i ri,vijmë në jetë për të lumturuar dy persona e për t’ia bërë jetën atyre më perfekte,vijmë në jetë. Dhe kjo është arsyeja përse ia kam dalë” – Majkëll Xhordan. 37 vjeçarja është bërë personazh shumë i njohur ditët e fundit, madje sot ka dalë edhe në televizionet e Britanisë së Madhe. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Më të mirët nga ju janë ata të cilët janë më të mirët për familjet e tyre. -Ke të drejtë Monda, kur thua se disi jam shmangur, por pa të keq. Pershendetje per te gjithe stafin tuaj dhe lexues te ketij grupi qe ofron ndihme per secilin. Ai me beri te kuptoja se aktrimi eshte poezi, nje art qe perdor zerin, trupin, dhe shpirtin. al : Fatmir Sulejmani Të respektosh një qenie besnike si qeni është gjë e bukur. Mos mendo se per ty poezia ime ka marre fund, sepse fundi nuk i vjen kurre edhe nese ty s te takoj askund. visit the post for more. Kjo është pasuria e vërtetë që do të të ndjekë, do të të shoqërojë, do të të japë forcën dhe dritën për të ecur përpara. Dikur mbuluar ish prej ujërave të kripura kënetore. Kështu, si autori më i mirë i vitit 2019 shpallet zoti Besnik Mustafaj, me romanin “Dëmtuar gjatë rrugës”, mme motivacionin:Për përshkrimin plot realizëm dhe ironi të hollë të një periudhe dramatike, […]. Përgatiti, përktheu dhe përshtati: Skender Mustafi lexo me emrin e Zotit tënd, i Cili krijoi (gjithçka) (Kur’an, 96:1) Sot jemi dëshmitarë se po dominon elektronika, e me theks të veçantë interneti, kurse interesimi i leximit të librit gjithnjë e më shumë po zbehet. Ajo ESHTE njeriu me i mrekullueshem i kesaj bote dhe KURRE ne kte bote sdo te kete njeri si ajo me ne kete bote. ese flozofike, ese, jeta, njeriu, vdekja. Platforme dixhitale me artikuj per biznesin, sipermarrjen startup per profesioniste ne kerkim te frymezimit Gazmend Hajdini: Menaxhimi i jetës është i njëjtë me menaxhimin e bizneseve » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes. Kam menduar per jeten time pa ty. Subjektet e mi të mirë, erdha pa asnjë lloj hezitimi për t'ju treguar se nuk kam qenë asnjëherë kaq i lumtur në jetën time për të thënë fjalët vijuese: German Süße Untertanen, ich kann euch vorbehaltlos versichern, dass ich noch nie so glücklich war, die folgenden Worte zu sagen:. Fëmijëria ime nuk ka qenë si ajo e të gjithë fëmijëve të tjerë, arsyeja e parë është se familja ime ka pasur shumë probleme ekonomike, erdhi një kohë që babai dhe nëna ime u ndanë dhe mua më rriti gjyshja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID. Pasi kthyen kokat përsëri me përtesë dhe vazhduan bisedat e tyre, unë zgurdullova sytë drejt kamarierit si për t’i kërkuar falje pa fjalë. – Une kam gruan, dy motra dhe nenen time qe kujdesem per ta. Nuk e shikoj pasurinë si diçka me të cilën matet inteligjenca. Kuptimi i jetës është domethënia vetjake që njeriu i jep qenies së tij në jetën që bën në këtë botë. Një pacient me dhimbje kronike, deklaroi për "Politico" vitin e kaluar se kjo substancë "e shpëtoi jetën time". Jezusi meriton nga ne shum gjera, Ai dha gjithqka qe ne te jemi bijt e Tij. Arben Dreshaj - Nëna E Babai. Vitet shume shpejt hecin dhe gjerat vin e behen me te qarta. Unë dua vetëm që të kem atë afër. Vitet kalojn mirpo ti mbetesh personi me i dashur ne jeten time, andaj sot festo, gezo dhe ndjehu i/e lumtur sepse je arsyeja e buzqeshjes se shume personave, je arsyeja e lumturis se shume personave, dhe mbi te gjitha SHUME URIME PER TY drita e syve te mi. Moment i adhurueshëm !!! Nëna e tij nxiton të ikë në punë dhe harron ta puthë , 2 vjeçari nuk e mban zemërimin Ky është momenti i adhurueshëm kur një djalë dy vjeçar zemërohet keq kur nëna e tij nxiton të ikë në punë dhe harron ta puthë Vogëlushi i zemëruar me emrin Alexander, nga Jacksonville, Florida, sapo kishte përfunduar një praktikë futbolli, kur nëna e tij. Per kete arsye sot vendosa me postu si me publiku prej C# (ne rastin time ASP. Dhe ja ku ishin trendafili I bardhe me foton e djalit ne duart e saj dhe kukulla e vendosur perbri saj. Ti me the "ne qofte se qan per jeten ,nuk ke per te qene e fundit,hajde bejme nje shetitje bashke per te marre fryme ne kete ajer te paster dhe pastaj do te te flas per dashurine" Me keto fjale qe me liruan ti me the ne te njejten kohe ato qe doja te degjoja prej kohesh,me keto fjale besimi qe akoma tingellojne ne koken time ti me ftove per. Mund të bëj fare mirë pa zotin si në jetën time ashtu dhe në pikturën time, por ajo pa të cilën nuk mund të bëj dot, kështu tek vuaj, është diçka më e madhe se ç'jam dhe vetë, që është jeta ime, fuqia për të krijuar. Nën një shelg po qëndroja, Degët e tij seç lotonin, Unë rrija dhe mendoja. un jam dorina ,,,kam njohur shum shoqe te mira ndihem shum mir me to i kam si motra i du shum me tregoj shum per jeten e tyre ku jam me to qesh shum me bejn gjithmon te lumtur them se kam gjetur shoqerin e vertet edua ti kem gjithmon shoqe se ja vlen ti kesh me mer malli shum ku kalon dit muaj pa i par po nga nje her me bejn dhe per te qar po. “Kam humbur më shumë se 9000 goditje në karrierën time. Merrja fotografinë e diçkaje që doja ta arrija ose diçkaje që doja të tërhiqja, si për shembullnjë makinë, orë apo shpirtin binjak të ëndrrave të mia, dhe. " Mbeta i habitur kur pashë se sa e vërtetë ishte Bibla dhe sa drejtpërdrejt lidhej me jetën time. Nganjëherë më duket se nuk jam gjë tjetër, veçse një shall që valëvitet në siluetën e reve, një simfoni ere, që fryj nëpër grunajat e trazuara, një rrjedhë që zbres nga lartësitë marramendëse të ujëvarave në Edenin e Premtuar. Kodragjini, Eh! Ç'të them unë për jetën time? Shiko më shumë nga Ese Dhe Projekte Per Studentet në Facebook. Të premtoj se unë do të jem pranë teje kudo që të shkosh, ashtu siç të kam pasur unë ty. Ajo akuzohet për tentim vrasje. Pse do thoni ju? Ja jua them unë tani përse shtype rekl,am dhe shiko vide,on. Vijmë në jetë si engjëj jo të kotë,vijmë në jetë si një shpirt i ri,vijmë në jetë për të lumturuar dy persona e për t'ia bërë jetën atyre më perfekte,vijmë në jetë. E pra, duke kërkuar enigmën në botën time imagjinare, vura re se jeta kaloi pranë meje pa zë dhe cikli im do përfundojë dikur, diku, kur ajo do vazhdojë të ndjelli të tjerë tipa kureshtarë si unë, të cilët akoma se kanë kuptuar thelbin, pasi sapo kanë hyrë në rrethin vicioz. Unë e kam provuar anën tjetër, dhe nuk kam gjetur gjë që të përmbushë jetën time. Somayeh Mohammadi, është njëra nga 3 mijë muxhahidinët iranianë të strehuar në Shqipëri, që i janë kundërvënë pushtetit në Teheran. Iku per te mjeku nga dhimbja ndersa un bera gati rrobat e mia dhe shkova ne shtepin time. Këngëtarja shumë herë shkruan fjalë prekëse për babain e saj të ndjerë, shkruan lajmi. metaforapoetike. Shpresoj që një ditë unë do të jem gjysma e nënës që ke qenë ti për mua. Pse duhet të pres kaq gjatë stacioneve,lidhje ndërurbane që të më bartin në botë të tjera,ku duhet të jem një skllav i bindur,burgosur në burgun e punës.